Jdi na obsah Jdi na menu
 


As a First Resort…

 

Autor článku: Bartman SK

Požadované questy a skilly: Big Chompy Bird Hunting, Zogre Flesh Eaters, Hunter level 48, Firemaking level 51, Woodcutting level 58.

Předměty: knife, chisel, sekeru na dřevo, 2x raw chompy, 4x wolf bone, 4x kopí (libovolného druhu), bird snare, trap box, tindebox, peníze pro cestování (5000 postačí), 8 stripy feather z tropical wagtail bird, 8x larupia fur .

Nové místo v Runescape se nachází na jihu od Feldip Hill, nejrychleji se sem dostanete buď z Yanille nebo fairy ring (AKS), pak pěšky na jih.

Quest začíná promluvením s Cheif Tess, který vám řekne podrobnosti o svém problému.

Pokec probíhá:

 • What exactly is going….
 • So about this busness…
 • Can i help at all?
 • Where exactly is this bossy lady?

Pošle vás za Balneou, která vám zadá úkoly…

a) Chargurr

Prvním kdo potřebuje pomoct je Chargurr, který požaduje nejdřív dřevo.

Vemte si sekeru na dřevo a vydejte se na západ k bráně a odtud pak do lesa, kde jsou Archey i Eucalyptus, natěžte 8x archey a 10x eucalyptus. Dřevo doneste Chargurrovi, dostanete od něho další úkol.

Dále požaduje 4x kopí libovolného druhu a 2x raw chompy. Kopí lze koupit od hráčů, nebo z Tai Bwo Wannia obchodě (nutné quest Tai Bwo Wannai), nebo vykovat (po splnění Barbarian Training + quest Tai Bwo Wannai). Pokud nevíte jak na Chompy, tak tady je návod na tuto minihru. Nejdřív mu dejte kopí, pak si s nim promluvte a máte mu donést chompy, ty mu také dejte a následně zapalte oheň. Vraťte se za Balneou.

b) Snurgh

hun

Požaduje 8x stripy feathers z tropical wagtail bird. Připravte si bird snare a vyjděte zkratkou z města na sever.

Tam najdete požadované ptáčky, které ulovte a získejte 8 kousků peří. Doneste zpět zadavateli a jděte opět za Balneou.

c) Kringk

V kadeřnictví po vás požaduje Kringk 8x kousů larupian fur a 4x kousky wolf bone. Wolf bone by neměl být problém, pokud nevíte, tak můžete na White Wolf Mountain, kde je hodně vlků.

Angel ve předu u díry, Iwina nabíhá na díru, v pozadí Night Elf Sk dostává do držky od Larupian :).

Ulovte 8 Larupian a získejte jejich kůže, pokud nevíte jak na to, tak si sežeňte v Hunter store tessing stick, vybudujte pomocí sekery, nože a dřeva past u jámy a nalákejte sem larupiany. Více ve skillu Hunter. Požadované předměty doneste Kringkovi, který vás pošle zase za Balneou.

d) Seegud

Hmyz ohrožuje bahenní lázně a je třeba vyřešit tento problém. K vyhnání hmyzů je třeba rozdělat oheň, barva kamenů poblíž lázni označuje jaké druhy bylin máte zapálit. Vyjděte ven z města bránou a tam sesbírejte co nejvíce bylin a nasekejte eucalyptového dřeva.  Ideální je sesbírat 5 kusů od každé byliny, celkově jsou 5 druhů bylin a nasekejte 10 kousků eucalyptového dřeva.

Běžte k nejbližšímu bazénu a prozkoumejte kameny. Zjistíte, že jsou tam hnědý, červený, fialový a oranžový. Seegud vám řekl co který kámen znamená a jaký je k nim ekvivalentní bylina. Vložte do prvního ohniště požadované přísady dle kamenů a zapalte oheň, zjistíte, že to jaksi nefunguje. Vraťte se za Seegudem, který vám řekne, že děti zpřeházeli kameny, ale jediné co ví je to, že 100% v každém z nich je přísada eucalyptového dřeva. Udělejte si zásobu bylin a dřeva, neboť to nebude sranda v této části questu.

Promluvte si s dětmi co stojí u bazénu a řeknou vám, abyste začali s Thermal bazénem. Jděte k příslušnému bazénu, pokud nevíte co který je, stačí najet myši na bazén a objeví se název. Nyní bude nutné rozluštit barvy kamenů k příslušným bylinam, neboť návod od Seeguda je nyní bezcenná.

Jak na toto puzzle?

Brown barva znazorňuje eucalyptové dřevo, takže automatický přidáváte vždy, ale byliny už jsou jiné.

 • Thermal bath – yellow
 • Mud bath – yellow + red
 • Saltwater – red + green
 • Sulphur – purple + green
 • Bandos -  red + purple + orange

Nejdřív vložte dřevo do ohniště + 1 bylinu, zkoušejte dokud nezačne hořet, máte jen 5 možnosti neboť jsou k dispozici 5 bylin. Správná kombinace zaručuje, že oheň bude plápolat. Vyřešili jste Thermal bath a současně identifikovali jakou bylinu přísluší yellow kamenu. Pokračujte k Mud bath, tam je yellow kámen + červený, vložte opět dřevo + bylinu z thermal bath, neboť je tam žlutý kámen. Je nutné identifikovat red kámen, takže zkoušejte zbylé 4 druhy bylin. Identifikujete tak i red kámen, který využijete i v Saltwater, Sulphur i Bandos bath. Postup identifikace kamenů k příslušným bylinam je pak stejná.

Vyřešením tohoto puzzle se vraťte k Seegudovi, který vás pošle za Balneou, která vás pošle za Chief Tess, který vám řekne pár drobnosti k lovu havěti, co se přemnožili uvnitř města.

e) Finále

Máte ulovit 5x wimpy bird, 4x diseas kebbit a 4x platypodes. Začneme s Wimpy bird. Bude zapotřebí mít tinderbox, bylinu Tansymum (5 kousků) a bird snare. Dojděte na místo na mapě, rozestavte past a zapalte bylinu. Nalákejte postupně ptáky k pasti.

Pro ulovení kebbitů bude zapotřebí nůž, dřevo (normál log), bylinu Fever (5 kusů) a tinderbox. Nastražte past a zapalte bylinu, nalákejte 4 potvory a máte klid.

Zajděte k místu na obrázku a jsou tam 4 ptakopysky. Připravte si box trap, bylinu Lavender a tinderbox. Opět rozmístit past a zapálit bylinu a nalákat je do pasti.

S ptakopysky se vydejte k přístavu ve městě a pusťte potvůrky. Vraťte se za Balneou a dostanete odměnu.

Bazény

Po splnění questu jste kromě běžných XP odměn, dostali i přístup k bahením koupelím. Tyto koupele dávají docela užitečné bonusy. Bonusy jsou samozřejmě dočasné.

 • Thermal – imunita vůči nemocem + obnova statu + obnova HP a pár bodíků do HP navíc.
 • Sulphur - obnovuje prayer + přidá navíc prayer pointy. (Pokud máte 99 pray, po koupeli bude 108 prayer point)
 • Salt Water – extrémně rychlá obnova energie. Dočasně neomezený běh na 15 minut.
 • Mud – +8 lvl do hunting.
 • Bandos – na 1 hodinu po vás nebudou útočit monstra Bandos armády Godwars dungeon.